Ainu Mam Original luonnonkumi 0-6 kk

Takaisin etusivulle »

0 - 4 kuukautta 5 - 12 kuukautta
Huvitutit

Ainu Mam Original luonnonkumi 0-6 kk

Anatominen symmetrinen ensitutti, joka on aina oikein päin suussa. Levyosan nyppyjen ja ilmareikien ansiosta ilma kiertää, eikä iho ärsyynny. Nupissa erilaisia kuvioita. Kätevä kaksilokeroinen säilytys/ matkarasia, jossa tutteja voi säilyttää hygieenisesti erillään. Pesu astianpesukoneen yläritilällä. Rasia kestää 2 min. keittämisen.

  • Ennen käyttöönottoa pese tutti huolellisesti vedellä ja steriloi keittämällä 5 min. kiehuvassa vedessä. Keittämisen jälkeen anna tutin jäähtyä ja purista tutin imuosasta sinne mahdollisesti mennyt vesi pois. Puhdista tutti ennen jokaista käyttökertaa, steriloi tarvittaessa. Älä käytä astianpesuainetta.
  • Säilytä tutteja viileässä ja ilmavassa paikassa, vältä auringonvaloa.
  • Mikäli tutti on turvonnut, tulee tahmeaksi tai siinä on reikiä, se on syytä vaihtaa heti uuteen.
  • Tarkista tutin kunto ennen jokaista käyttökertaa ja erityisesti silloin, kun lapsella on jo hampaat. VEDÄ huvituttia joka suuntaan varmistaaksesi sen turvallisuuden. Hävitä tutti heti kun ensimmäiset merkit vaurioista tai huonokuntoisuudesta ilmenevät.
  • Vaihda tutti uuteen 1-2 kuukauden välein turvallisuus- ja hygieniasyistä.
  • Jos lapsesi saa laitettua tutin levyosan kokonaan suuhunsa, ota se rauhallisesti pois. Tuttia ei voi nielaista. Ilmareikien ansiosta lapsesi voi hengittää normaalisti.

Katso ohjeet tutin steriloimiseen ja vetotestin tekemiseen Ainu-videolta!

Katso mitä tuotteesta on kysytty Ainu-neuvojalta.

Ikäryhmään liittyvät tuotteet

Tutustu »
Tuttipullo 120ml 0 - 4 kuukautta 5 - 12 kuukautta
Tutustu »
Tuttipullo 200ml 0 - 4 kuukautta 5 - 12 kuukautta
Tutustu »
Ensitutti 0-6kk 0 - 4 kuukautta
Tutustu »
Luonnonkuminen anatominen vesi- ja maitotutti 0 - 4 kuukautta 5 - 12 kuukautta

Anna Ainu-neuvojan auttaa

Missä vaiheessa tutti suositellaan jätettäväksi pois lapselta? Lue lisää »
Ovatko tutit varmasti niin kestäviä, että puruosa ei irtoa isommankaan lapsen suuhun? Lue lisää »
Miatä pikkumyy tutteja? Lue lisää »
Onko tutti käyttökelpoinen tutin imuosassa olevasta nystyrästä huolimatta? Lue lisää »

Lapsenmielisten oma Ainu-klubi

Ainu-klubilla voit jakaa ajatuksia ja kokemuksiasi elämästä lasten kanssa muiden lapsenmielisten kanssa.

 

Kirjaudu sisään »


Ota yhteyttä: ainuneuvonta@berner.fi